Ticari Klima Sektöründe Yeni Bir Lider: LG Multi V III

Bireysel klima pazarının gölgesinden adım adım ayrılan küresel ticari klima pazarının önemi ve boyutu, son yıllarda etkisini iyice göstermeye başlamıştır. Böyle bir büyüme, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın baskın olduğu geleneksel ticari klima pazarındaki değişikliklerle sınırlı kalmamıştır. Ticari klima ürünlerinin dünyanın diğer kısımlarında gördüğü artan talep ile, diğer bölgeler de bu pazara katılmaya başlamıştır. Orta Doğu bölgesi ve Türkiye bu bölgelerin en başında yer almaktadır.

Köklü firmaların sıcak rekabete şimdiden başladığı Orta Doğu pazarında bulunan LG klima sistemleri, gelişmiş teknolojisi ve agresif pazarlama girişimi sayesinde, gelecekte büyümenin garanti olduğu stratejik bir konumda yerini almıştır.

Son yıllarda katlanarak büyüyen bir talep gören Orta Doğu ticari klima pazarı, 2010 yılında yıllık ticari klima pazar hacmi olarak 2,95 milyar Amerikan Doları seviyesine ulaşmıştır. Bu rakam, 2011’de 3,2 milyar Amerikan Doları seviyesini görmüştür. Bu rakamın, 2014’e kadar pazar hacminin 4 milyar Amerikan Doları seviyesinde beklenmektedir. Bu gelişme ise değişim pazarın %35’lik büyümesi demektir.

LG Multi V III, Orta Doğu Ticari Klima Pazarında Lider
Orta Doğu ticari klima pazarında, geçtiğimiz yılda 125 milyon USD satış elde eden LG Klima Sistemleri, 2011 yılında 175,6 milyon USD seviyesinde, yani önceki yıla göre %38 bir artış gerçekleştirmiştir. LG Klima, böylesine büyük bir ilerlemeyi, üst kademe yerel satış ortakları ile kurduğu işbirliği ve bireysel klima ürünlerine kıyasla gelecekte çok daha fazla büyüme potansiyeline sahip olan VRF sistemlerindeki gücü ile gerçekleştirme başarısını göstermiştir.

LG VRF sistemin öncüsü olan Multi V III, bu yılki satışlarında, bireysel klima pazarının genelinde %113’lük bir büyüme göstermiştir.

LG Multi V III’ün dikkat çekici başarısı, özellikle klasik sistemlere kıyasla üstün enerji verimliliği özelliğinden kaynaklanmaktadır. Sezonsal verim değeri olarak, bilinen IEER (Entegre enerji verimliliği) değeri 6,6 ya kadar çıkmıştır. LG Klima, VRF sisteminde enerji verimine kendi teknolojisini kullanarak ulaşmıştır.

VRF Sistem Teknolojisi
HIPORTM teknolojisi, soğutucu gazı ve yağı aynı basınç altında doğrudan V-Scroll’a göndererek enerji kaybını azaltmaktadır. V-Scroll inverter kompresör, sıradan klima inverter kompresörlere kıyasla yüzde 11 daha verimlidir. Ayrıca, mühendislerin kayma kaybı olarak adlandırdıkları ve birçok indüksiyonlu motorda görülen bir sebepten dolayı meydana gelen enerji kaybını azaltarak, verimliliği artırmaktadır.

V-Scroll kompresör, daha düşük ses seviyesine ve önceki modellerde mevcut olan 25Hz – 105Hz çalışma aralığı yerine, 20Hz – 120Hz arasında daha geniş bir çalışma aralığına sahiptir. Tüm bunların anlamı, bir bina içerisinde çok sayıda klima bulunsa da, zorlu hava koşullarında dahi V-Scroll’un sistem kararlılığı sağlamasıdır.

Klasik sistemlere göre, Multi V III, tek bir boru ile çok daha büyük bir alanda iklimlendirme sağlamaktadır. Inverter kontrol ve sub-cool soğutma devresi teknolojileri sayesinde, Multi V III ile daha uzun boru hatları kullanılabilmektedir. Bu hatlar, uzun mesafelerde dikey olarak da düzenlenebilir; yükseklik önemli bir faktör değildir. LG Multi VIII VRF sistem, iç ünite başına daha yüksek kapasite, toplamda 1,000 metreye kadar daha uzun bakır borulama, ilave bir aksesuara gerek kalmadan 110 metre kot farkı imkanı, kritik hatta 225 metre borulama, tek bir sistemde 80HP yani nominal soğutma kapasitesinde 768.000Btu/h soğutma kapasitesi ile proje dizayn, sistem çözümü, kurulum ve kullanım aşamalarında kolay ve kullanışlı hale gelmiştir.

Bunlara ek olarak, Multi V III, ısıtma modunda kümülatif ısıtma kapasitesini %17 arttıran ve parçalı defrost matığı ile çalışan “kesintisiz ısıtma teknolojisini”, sistemin düzgün ve tam kapasite çalışmasına imkan sağlayan “otomatik soğutucu akışkan şarjını, ünitenin otomatik olarak bir test çalışması yürütmesini ve bir test çalışması raporu oluşturmasını sağlayan, otomatik test adlı bir moda da sahiptir.

Daha önce kurulum teknisyenleri, sistemlerin doğru şekilde çalıştıklarından emin olmak için her bir klima ünitesini ayrı ayrı açmak zorunda kalıyorlardı. Oysaki otomatik test sistemi ile kurulum teknisyeninin yapması gereken tek şey, test çalışması düğmesine basmaktır; test çalışması otomatik olarak yürütülecek ve ardından kayıt yapılacaktır. Bu, kurulum mühendisleri ve teknisyenleri tarafından sarf edilen çabayı ve harcanan zamanı oldukça azaltmaktadır. Sistem, özellikle geceleri “sessiz” çalışma modu ile daha sessiz ve daha konforlu bir ortam oluşturmaktadır.